5 – 6 klasių mokinių vasaros stovykla „Matematikos laboratorija“

2016 m. birželio 6 – 10 dienomis mūsų mokykloje vyko 5–6 klasių mokinių vasaros stovykla „Matematikos laboratorija“. Stovyklos metu 21 mokinys dalyvavo praktinėse, kūrybinėse, pažintinėse veiklose, džiaugėsi atradimais. Pirma stovyklos diena prasidėjo nuo išvykos į Naisius, kur buvo aplankyti keli muziejai. Baltų dievų muziejus Saulės aikštėje, pasiskirstę į grupes, mokiniai atliko eksperimentą: matavo skirtingų apskritimų bei jų skersmenų ilgius ir apskaičiavo skaičiaus apytikslę reikšmę, padarė išvadas. Inkilų muziejuje aptarė jų formas ir ieškojo sąsajų su erdvinėmis figūromis, pamatė ritinio formos boružių inkilą. Baltų žolynų muziejuje, kuris yra verpstės formos, ne tik susipažino su augančiais augalais, bet mokėsi lauko sąlygomis be įrankių apskaičiuoti jo perimetrą, ieškojo verpstėje figūrų, kalbėjo apie rombą, trapeciją ir lygiagretainį. Ekskursiją baigėme Žemaitukų žirgyne, kur bendravome su savito temperamento žirgais.
Antradienį ir ketvirtadienį stovykloje lankėsi Šiaulių universiteto dėstytojai, kurie mokiniams pravedė paskaitas. Doc.dr. Vaidotas Kanišauskas papasakojo apie fibonači skaičius ir jų seką, bei aukso konstantą (1,618), Leonardo da Vinčio piešinio „Vitruvijaus žmogus“ demonstruojančias kūno proporcijas – auksinę proporciją, parodė, kaip apsiskaičiuoti keliais būdais savo kūno aukso konstantą, supažindino su matematikos istorijos įdomybėmis. Mokiniai matavo nurodyto piršto matmenis ir apskaičiavo savo kūno aukso konstantą. Doc. dr. Daiva Korsakienė pravedė paskaitą „Mintinio skaičiavimo paslaptys, daugybos lentelė kitaip“, mokė vaikus greitai ir lengvai skaičiuoti mintinai, supažindino su Mebijaus juosta. Vaikai praktiškai iš juostelių klijavo šias juostas ir karpydami jas gavo stačiakampius. Aptarė jų panaudojimą mokantis geometrijos.
Matematikos lagaminėliai iš Goethe‘s instituto suteikė galimybę atlikti kūrybines, praktines užduotis. Mokiniai dėliojo galvosūkius – dėliones iš medinių detalių (raides V ir T, piramides, kubus ir kt.), magiškus kvadratus, nagrinėjo figūrų simetriją su veidrodėliu, statė mažą ir didelį tiltą iš stačiakampių lentelių.
Trečiadienį lankėmės „Saulėtekio“ gimnazijoje, kur vyko Robotikos užsiėmimas. Vaikai iš dantų šepetėlių pasigamino robotukus, o po to organizavo jų lenktynes paruoštoje trasoje. Išrinkome greičiausio robotuko nugalėtojus.
Be matematikos mokytojų Valentinos Baradinskienės ir Silvos Gubinskytės stovykloje dirbo ir technologijų mokytojai Inga Žiukienė bei Vygantas Grušas. Jie su mokiniais gamino bičių korį iš taisyklingų šešiakampių ir stebuklingą kamuolį iš taisyklingų penkiakampių. Mokiniai mokėsi apskritimą padalinti į vienodas penkias ir šešias dalis. Su matematikos mokytojais aptarė, į kokias naujai sužinotas figūras (trapecijas, rombus ir jau žinomus trikampius) galima padalinti šešiakampį ir penkiakampį. Mokiniai žaidė su pasigamintu stebuklingu kamuoliu, išmetę į viršų dvi gumytėmis sujungtas plokščias figūras iš penkiakampių, pagaudavo erdvinę figūrą, panašią į kamuolį.
Paskutinę stovyklos dieną, Tilžės prekybos centro patalpose, mokiniai naudodami pentaminos galvosūkį – delionę, kurią sudaro 12 skirtingų detalių, kūrė savo vardo ir pavardės inicialus iš pirmųjų raidžių. Po to juos braižė languotame popieriaus lape ir aptarė, kur būtų galima panaudoti sukurtus inicialus.
Stovykla pasibaigė veiklų aptarimu, naudodami naująsias technologijas vaikai pateikė pastebėjimus ir pasiūlymus kitiems metams, nurodė įdomiausias veiklas. Visą veiklą vainikavo saldžioji refleksija ir vaišės. Vaišinomės tortais ir sultimis, vaikai namo neskubėjo, akys spinduliavo džiaugsmu. Išsiskirdami kai kurie mokiniai klausė, ar tokia stovykla bus kitais metais.

Parengė matematikos mokytoja Valentina Baradinskienė